Akademik Bilişim 2014 - Kriptoloji ve Uygulamaları

        AB2014 benim için uzun bir serüvenin ilki gibiydi çünkü bu dört gün kurs ve üç gün seminerlerden oluşan dönemde gördüklerim, öğrendiklerim ve tanıştığım insanlar; daha sonraki senelerde de bu etkinliğe katılmam gerektiğinin önemli birer nedeni niteliğindeydi.

        Akademik Bilişim Konferansları'nın kendi sitesindeki açıklama ve amacı; "Üniversitelerde bilgi teknolojileri konusunda ilgili grupları biraraya getirerek, bilgi teknolojileri altyapısı, kullanımı, eğitimi ve üretimini tüm boyutlarıyla tanıtmak, tartışmak, tecrübeleri paylaşmak, ve ortak politika oluşturmak amaçlarıyla ulusal boyutta Akademik Bilişim konferansları dizisi düzenlenmiştir. Konferansta davetli bildiriler, eğitim seminerleri ve yapılandırılmış çalışma grubu/açık oturum türü etkinlikler yapılacaktır. Konferans ilgili herkese açıktır; ve bu konularda katkı bekliyoruz." şeklindedir.

        Konferanslar öncesinde ise alanında uzman veya yeterli bilgiye sahip kişilerin; belirledikleri konular dahilinde dört gün boyunca çok sayıda konu hakkında kurslar düzenlenir.  "Bilişim Fırtınası" bu yıl 5-7 Şubat tarihleri arasında Mersin Üniversitesi ev sahipliğinde toplandı.

        Ben bu kurslardan Kriptoloji ve Uygulamaları konulu kursa katıldım. Nedeni; bu dönem alacağım Kriptografi dersiyle ilgili aklımda sorular vardı. Bir kısmının matematikten oluştuğunu biliyordum fakat önemi hakkında hiç fikrim yoktu."Kriptolojinin uygulama alanları nelerdir?", "Nerelerde kullanılır?" gibi bir çok soruya da cevap veren eğitici bir süreç oldu.

        Eğitmenlerin; Dr. Sedat Akleylek, Dr. Murat Cenk, Dr. Zülfükar Saygı, Dr. Hamdi Murat Yıldırım'ın olduğu; gayet kaliteli geçen, sadece uygulamalar kısmında zaman kısıtlaması olduğu için eksik hissettiğim diğer konular hakkında genel bir fikre sahip olarak ayrıldığım ve iyi ki gelmişim dediğim bir kurstu.

        Kriptoloji Ve Uygulamaları kursunda değinilen genel konu başlıklarına buradan ulaşabilirsiniz. İlgilileri için tuttuğum notları da paylaşabilirim. Sonuç olarak; belirli konularda ortak ilgi alanlarınızın olduğu insanlarla tanışıp, ortak bir dil kullanarak konu ile ilgili fikirlerinizi paylaşıp, tartışabildiğiniz güzel bir ortamda  ilk ama son olmayacak güzel bir deneyim yaşadım. Herkese de tavsiye ederim.

        Emeği geçen ve katkıda bulunan tüm hocalarıma teşekkür ederim.